نمایشگاه
29 می 2017
(0 رای‌ها)

تاریخچه شروع فعالیت نمایشگاه در ایران

صنعت مدرن نمایشگاهی در کشورمان ایران و نیز تاسیس شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران به سال 1348 برمی گردد.
این شرکت دارای 25 کارمند بوده و در خیابان ولیعصر- ضلع شمالی سازمان صدا و سیما واقع شده است. تشکیلات این شرکت کوچک شامل تشکیلات کارگاهی متشکل از گروهی از مهندسان معمار ، مشاوران شهرسازی و صدها کارگر و کارمند و خدمه می باشد. این شرکت در ساخت سالن های نمایشگاهی و خدماتی و نمایشگاه بین المللی تهران در اراضی فعلی نمایشگاه بین المللی تهران فعالیت نموده است.
دومین نمایشگاه بین المللی آسیایی در آّبان ماه سال 1348 اولین رویدادی است که در نمایشگاه بین المللی به صورت رسمی برگزار گردید. این نمایشگاه با مشارکت 33 کشور از 5 قاره و تعداد زیادی از صنایع داخلی ، شامل کالا و خدمات و صنایع داخلی و خارجی برپا گردید و برگزاری موفقیت آمیز آن باعث شد جایگاه صنعت نمایشگاه ایران در میان محدود نمایشگاه های مهم بین المللی تثبیت گردد.
فضای این نمایشگاه نوساز و زیبا بوده و از امکانات روز جهان برخوردار می باشد و خدمات بسیار مناسب در زمینه برپایی نمایشگاه ارائه می دهد.

افتتاح نمایشگاه بین المللی و حضور شرکتهای آسیایی مختلف در این نمایشگاه کشور ما را وارد عرصه صنعت نمایشگاه نمود. پس از آن بود که کشورمان برای اولین بار در رویداد جهانی اکسپو که در سال 1970 در اوزاکا ژاپن برگزار شد حضور پیدا کرد . جمع زیادی از کارمندان و فعالان این شرکت با حضور 4 ماهه خود در کشور ژاپن در قالبت هیئت های اداری و اجرایی توانستند تجربیات ارزشمندی را کسب نمایند و حضور در عرصه بین المللی را تجربه کنند. همین حضور زمینه ساز آشنایی صنعت کاران کشورمان با همتایان خارجی خود شد. کسب این تجربیات به برپایی هر چه بهتر و بیشتر انواع نمایشگاه های داخلی و خارجی در ایران منجر شد. طرح اولین نمایشگاه سالانه باعنوان نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران در این مرحله شکل گرفت.
اولین مرحله نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران در سال 1352 و با مشارکت حدود 20 کشور و 150 موسسه ی داخلی انجام گرفت. امکانات مناسب این نمایشگاه و کسب تجربیات گذشته توانست این نمایشگاه را در میان نمایشگاه های موفق و با کیفیت جای دهد.
دومین دوره این نمایشگاه با حضور 33 کشور و سومین دوره با 37 و چهارمین دوره با 40 کشور برگزار گردید که نشان دهنده اهمیت و جایگاه آن در میان کشورهای جهان دارد .
حضور کشورهای مختلف و استقبال روز افزون از این نمایشگاه و نیز پیشرفت های سالانه آن باعث گردید نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران با رای بالا در اتحادیه نمایشگاههای جهانی (UFI) به عضویت پذیرفته شود وگام مهم دیگری در صنعت نمایشگاهی برداشته شود.
از جمله نمایشگاه های فعال نمایشگاه انرژی و پتروشیمی در سال 1355 و نمایشگاه بین المللی پزشکی و دارویی در سال 1356 با نام ایران مد (Iranmed )
می باشد که توانست روند حضور شرکت های داخلی و خارجی قدرتمند را در این نمایشگاه تسهیل نماید و به اعتبار این نمایشگاه بیفزاید.
از جمله کالاهای ارائه شده در نمایشگاه های شامل انواع محصولات فرهنگی و هنری و نمایش تولیدات داخلی و توانمندی های فنی – مهندسی و ماشین آلات سنگین و ادوات کشاورزی - تراکتور و خودروهای سبک و سنگین و تولیدات کشاورزی و صنعتی می باشد که دست اندرکاران را بر آن داشت تا نمایشگاه های مختلف با موضوعات متفاوت را در کشور برگزار نمایند.
صنعت نمایشگاهی ایران با سیاست گذاریهای صاحبان صنایع و مدیران این عرصه بیست و شش دوره ی متوالی برگزار گردید اما با توجه به گسترش صنایع مختلف و همچنین تخصصی تر شدن تصمیم گرفته شد که این نمایشگاه به شکل دیگری برگزار گردد همین سیاستگذاری باعث گردید بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی برگزار نشود و جای خود را به نمایشگاه های تخصصی با عناوین مختلف بدهد.
و اینگونه بود که شاهرگ اصلی نمایشگاه پس از 26 دوره متوالی قطع گردید ونمایشگاه بازرگانی تهران از تقویم بین المللی حذف شد .
پریایی نمایشگاهی با عنوان (توانمندیهای استان ها با ورود استانها ی صنعتی و بزرگ به صنعت نمایشگاه، توسط شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران انجام گرفت و صنعت نمایشگاه در سرتاسر ایران گسترش پیدا کرد.
ازسال 1347 تا سال 1369 یعنی در حدود 20 سال فعالیت نمایشگاه بین المللی تهران، سالنها و امکانات این مجموعه فرسوده شده بود که در این سال مدیران مرکز توسعه صادرات اقدام به ساخت سالنهای جدید و ترمیم سالنهای قدیمی کردند همچنین تاسیسات ، دیوارها ، نما و محوطه نمایشگاه که در سالها ی قبل از بین رفته بود ، بازسازی و تعمیر شد، و از جمله نمایشگاههای معتبری که در آن سال برگزار شده می توان به نمایشگاه های نفت و گاز و پتروشیمی ، کشاورزی و حمل و نقل اشاره کرد که تا امروز نیز ادامه داشته است.
از جمله آسیب هایی که در طی این دوران به صنعت نمایشگاهی وارد شد می توان به فراموشی هویت نمایشگاه به دلیل سود بیشتر , کپی برداری و امتیاز دهی با افراد ناوارد و رانت خواری در این صنعت اشاره نمود.
اکنون شرکت سهامی نمایشگاها ی بین المللی ایران به عنوان سکاندار صنعت نمایشگاه باید توجه بیشتری روی برپایی نمایشگاه داشته و از پریایی نمایشگاه هایی با عناوین مختلف در گوشه کنار کشور و با نیت های کاملا سودجویانه انجام می شود پیشگیری نماید همچنینن نمایشگاه های فرسایشی و غیر اقتصادی که نام این صنعت را خدشه دار می کنند نیز تنها به ضرر صنعت نمایشگاه و سردرگمی مشارکت کنندگان خواهد شد برنامه مدون و دقیق امور نمایشگاهی از اقداماتی است که در راستای یکپارچه سازی صنعت نمایشگاه در سرتاسر کشور باید توسط این شرکت انجام شود.
همچنین سیاست های این شرکت باید صرفا در جهت برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر ، طبق قوانین و مقررات بوده و از ارئه مجوزهای تکراری و موازی وبی مورد به شرکت ها و موسسات نالایق خودداری نموده ودر این عرصه از صاحبان صنایع و اتحادیه ها و مدیران موفق ، مشورت بگیرد.
امید است که پیشرفت این صنعت به رشد و بالندگی کشور عزیزمان منجر شود.

 
خواندن 2422 دفعه